1950
Založeno

Taneční soubor Dvorana vznikl pod vedením Jasana Bonuše v roce 1978 jako jeden z prvních tanečních souborů propagujících americké tancování u nás.

Za dobu své působnosti navštívil se svým programem na bálech, plesech a různých kulturních událostech mnoho míst v Čechách i na Slovensku. Často byl také zván na festivaly v SRN a Dánsku. Pravidelně spolupracoval s Petrem Novotným a jeho Fešáky, kapelami Nota Bene, Texmeni, Noví Zelenáči a mnoha dalšími. 

Kromě „klasických“ country tanců, Dvorana jako první vyzkoušela na české obecenstvo americký lidový step – clogging. Tehdejší vedoucí souboru Jitka Bonušová předvedla první vystoupení tohoto druhu u nás. Vzápětí následovalo další, tentokrát již skupinové číslo, a tím se clogging již definitivně uchytil na poli „country-western“ zábavy u nás. Během několika dalších let tuto formu tance přijaly do svého repertoáru i ostatní taneční skupiny podobného zaměření. Bylo na čase přijít opět s něčím novým.
Tentokrát to byly tance ze Skotska a Mexika. V roce 1993 spatřilo světlo světa první předtančení v opravdovém mexickém stylu.
V roce 1995 se vedení souboru ujímá Jan Pumpr – do té doby tanečník Dvorany. Společně s Ludmilou Chroustovou rozšiřují repertoár o další mexická čísla a anglický Rapper dance. 

V roce 1998 začala Dvorana spolupracovat se soukromou základní uměleckou školou Music Art. Společně vytvořili podmínky pro pravidelnou výuku cloggingu a country tanců na základních uměleckých školách. Na tyto taneční předměty se podařilo sestavit pedagogické osnovy, které byly schváleny Ministerstvem školství. Podrobnosti můžete získat na stránkách Soukromé umělecké školy Music Art. Díky SZUŠ Music Art získala Dvorana „domácí zázemí a působí zde do dneška.

V prosinci roku 2000 se skupině podařilo zvítězit v celostátní taneční soutěži „Stodola 2000“. Vzápětí Dvorana připravila celovečerní program s názvem Z jižních Čech až do Mexika, kde prezentovala lidové tance Anglie, Skotska, Irska, Ameriky a Mexika. Část pořadu s národními tanci prezentoval taneční soubor Jaro. Na podzim roku 2003 společně odjeli na taneční turné po Spojených státech amerických.

Od roku 2002 prohlubujeme přátelství a spolupráci s Martinem Žákem a jeho kapelou Stará almara, kteří jsou v dnešní době nejvěrohodnějšími interprety americké Old time music u nás. Americká lidová hudba v jejich podání přenáší diváky a posluchače do doby osidlování Ameriky. Vystoupení Staré almary a Martina Žáka poutavým vyprávěním doplňuje pan Miloň Čepelka. My s Dvoranou se pak staráme o taneční část pořadu a  výuku country tanců.

Na podzim 2007 jsme navázali spolupráci s Pražským symfonickým orchestrem pod vedením pana Borise Jedličky. Společně jsme prezentovali hudbu a tance 19. století během dvou zájezdů po Francii.

Od roku 2010 spolupracujeme s mexickou skupinou Mariachi Azteca de Praga, která nás doprovází při našich celovečerních představeních zaměřených na mexické lidové tance. Společně jsme připravili projekt Pod sombréry. Od roku 2018 má Dvorana nový pořad Fiesta Mexicana, který divákům umožňuje aktivní účast v programu. Kromě tanečních čísel souboru je na programu i výuka jednoduchých mexických tanců a tématické soutěže pro diváky. Doprovází Mariachi Azteca de Praga. Součástí večera je i mexická kuchyně. Více informací o Fiestě najdete zde.