soubor DVORANA

Taneční soubor Dvorana vznikl v roce 1978 pod vedením Jasana Bonuše a od začátku se věnoval lidové kultuře Severní Ameriky, převážně pak country tancům, které byly v sedmdesátých letech raritou. Za dobu svého působení soubor rozšířil svůj repertoár o lidové tance několika dalších států – Anglie, Skotska, Irska a Mexika. 

Na těchto stránkách vás chceme seznámit s naším aktuálním repertoárem.

Mexické lidové tance

Za posledních 10 let se mexické lidové tance staly hlavní náplní našeho soudobého repertoáru. Nyní tančíme tance z osmi různých regionů Mexika. Informace o našem mexickém programu jsme přpravili ZDE na zvláštní stránce.

Americké lidové tance

Tance, které ze Severní Ameriky předvádíme, pocházejí z oblasti Appalačských hor, tedy z jihovýchodu USA. Jedná se o kulturu osadníků, kteří sem přišli převážně během 18. století. Právě zde se zrodily dnes tradiční americké country tance.

Kromě country tanců tančíme také americký lidový step clogging, který je pro diváky vždy velmi atraktivní. Vzešel z anglického lidového stepu a na americkém kontinentu se smíchal s vlivy místních indiánů.  

Anglické lidové tance

Z Anglie máme v repertoáru dva tance a oba jsou v České Republice téměř neznámé. Prvním je mužský tanec Rapper Dance a patří do kategorie mečových tanců. Tančí vždy 5 mužů, z nichž každý drží v ruce rapper. Původně se jednalo o opravdové meče, které byly časem nahrazeny pláty z pružné oceli, s držadlem na každém konci. Taneční figury doplňují jednoduchým stepováním v jigovém rytmu.

Druhým tancem je Waltz Clog – dívčí stepování ve 3/4 taktu. Původně se stepovalo ve dřevácích, které my dnes nahrazujeme botami z kůže se stepařskými plechy. Na důkaz své zručnosti, dívky tradičně při stepování skákaly přes švihadlo. To můžete vidět i u našich tanečnic.

Skotské lidové tance

Skotské lidové tance mají několik rozdílných forem. My vám nabízíme hlavně Skotské country tance, které se tančí ve formacích, převážně v řadách nebo čtverylkách. K tomu můžeme nabídnout i sólový Highland dance, který patří mezi mečové tance, kdy tanečník (může jich být i více) tančí přes skřížené meče.

Irské lidové tance

Irských lidových tanců tančíme aktivně již jen Irskou setovou polku. Set dance je druh tance, který se stal jedním ze základních kamenů pozdějších amerických čtverylek. Osm tanečníků společně tančí ve čtverylce jednoduché taneční figury a přitom vydupávají rytmus do podlahy. Choreografie velmi hezky vykresluje jednoduchost a radost z irského lidového tance. Vlastní ukázka je třetí figurou ze setového tance The Newport Set.

Tance 19.století

V repertoáru máme okrajově i společenské tance 19. století. V první řadě se jedná o původní salonní verzi České besedy a několik dalších choreografií historických polek, valčíků, máme také Mazurpolku, nebo polonézu. Celovečerní pořad jsme prezentovali s Pražským filharmonickým orchestrem.

Výuka country tanců pro veřejnost

Vystoupení našeho souboru často doplňujeme výukou country tanců pro přihlížející diváky. Jedná se o velmi vděčnou zábavu, neboť diváci se nemusejí učit žádné taneční kroky. Tančí se v kruzích, řadách či ve čtverylkách. Pozor, pokud uvažujete o výuce, je třeba na tanec zajistit dostatečný prostor.

Fotogalerie

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Kontakt

soubor Dvorana
Krosenská 533/6
18100 Praha 8
dvorana@dvorana.cz
+420 – 608 889304

IČO: 48551244

Náš soubor pracuje při SZUŠ Music Art.